Методическо консултиране на учители
Социалните и културни промени логично влияят и върху търсенето на адекватни за 21. век форми и методи на обучение, за да се преодолее доминацията на теоретичното знание. Функционалността и интерактивността са новите приоритети в сферата на образованието, което предопределя кардинална смяна на подходите за постигането на специфичните цели. Развиването на различните видове компететности в обучението по български език и литература е възможно, ако преподавателят се съобразява с психологическите възрастови особености на учениците, избира подходяща логическа структура за изложение на учебното съдържание, система от методи за постигането на конкретни резултати.
Методическото консултиране има за цел:
- Да предлага конкретни варианти за структуриране на уроци, като се отчитат интелектуалния и психологическия профил на аудиторията.
- Да предложи конкретни практически идеи за осъществяване на вътрешнопредметна и междупредметна връзка в процеса на обучение.
- Да изясни ролята и значението на целите на урока и тяхната обвързаност с методите и дидактическите форми.
- Да предлага идеи за концептуално и съдържателно осъществяване на структурата на урока по литература и неговите елементи: подготовка за възприемане на темата, мотивиране, основни проблеми, обобщение.
- Да предлага модели за комплексно прилагане на принципи на обучение: достъпност, системност, научност, етапност в реализирането на конкретната тема.
- Да изясни ролята и значението на различните видове нагледност в урока по литература и тяхната функционалност във връзка с конкретно учебно съдържание.
- Да предлага варианти за приложение на интерактивни техники в урока по литература и български език.
